baner750x100

Sprawozdanie z działalności sportowej w 2014r w Okręgu PZW w Elblągu

SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI SPORTOWEJ W OKRĘGU PZW W ELBLĄGU

ZA 2014 ROK

 

Zawody wędkarskie, zaplanowane przez Okręgowy Kapitanat Sportowy, ujęte w „Terminarzu imprez wędkarskich w 2014r.”, zatwierdzone uchwałą nr 3/2014 z dnia 23.01.2014r. Prezydium Zarządu Okręgu, zostały zrealizowane na wysokim poziomie.

Z uwagi na brak wymaganej liczby startujących zawodników (minimum 10-ciu) nie zostały zorganizowane Muchowe Mistrzostwa Okręgu, planowane na 08.06.2014r.

Odbyły się:

06.04.2014r.Spinningowe Zawody dla Sędziów Dyscyplin Wędkarskich– rozegrane z brzegu na rzece Elbląg w m. Nowakowo. W zawodach wzięło udział 37 aktywnych sędziów z kół okręgu. Oprócz rywalizacji sportowej spotkanie było okazją do szerokiej dyskusji nt. pracy sędziów, interpretacji i zmian w ZOWSK.

 

14-15.06.2014r. – Spławikowe Mistrzostwa Okręgu – przeprowadzone na rzece Elbląg (Bulwar Zygmunta Augusta) w kategoriach: kadet, junior, U-23, kobieta, senior oraz wyodrębniono klasyfikację drużynową.

W poszczególnych kategoriach zwyciężali:

Kadeci:

1 miejsce – Maciej Szczuka – Koło Stegna

2 miejsce – Marcel Luźny – Koło Młynary

3 miejsce Dawid Lica – Koło Malbork Garnizon

Juniorzy:

1 miejsce – Karol Jaworski – Koło Braniewo

2 miejsce – Jan Cybulski – Koło Stolpłyt Elbląg

3 miejsce – Adam Dziedzina – Koło Malbork Garnizon

U-23:

1 miejsce – Marcin Gryga – Koło Gronowo Elbląskie

2 miejsce – Marcin Borda – Koło Cukrownia Malbork

3 miejsce – Tomasz Malczewski – Koło Malbork Garnizon

Kobiety

1 miejsce – Patrycja Pawlikowska – Koło Gronowo Elbląskie

2 miejsce – Halina Rutkowska – Koło Braniewo

3 miejsce – Anna Szczodrowska – Koło Elbląg Miasto

Seniorzy

1 miejsce – Grzegorz Gryga – Koło Gronowo Elbląskie

2 miejsce – Rafał Kublik – Koło Zamech Elbląg

3 miejsce – Kamil Krupiński – Sportowy Klub Wędkarski „Tubis” w Pasłęku

Klasyfikacja drużynowa:

1 miejsce – Koło PZW Gronowo Elbląskie

2 miejsce – Koło PZW Braniewo

3 miejsce – Koło PZW Malbork Garnizon

Łącznie w Spławikowych Mistrzostwach Okręgu udział wzięło:

- 27 seniorów

- 3 młodzieży U-23

- 6 kobiet

- 6 juniorów

- 5 kadetów

 

13-14.09.2014r. – Indywidualne Spinningowe Mistrzostwa Okręgu – jako zawody eliminacyjne do Spinningowych Mistrzostw Polski rozegrano w dwóch turach zgodnie z ZOWSK.

I tura – rzeka Wisła – Miłoradz – z brzegu

II tura – rzeka Nogat – Letniki – z łodzi

Do zawodów zgłoszono:

- po 10 zawodników z rankingu klubów spinningowych: „Elspin-Milex” i „Okoń Żuławy”,

- 16 mistrzów kół,

w zawodach wystartowało 34 seniorów.

Klasyfikacja indywidualna:

1 miejsce – Marcin Gąsak – Koło Śródmieście Elbląg

2 miejsce – Wojciech Frąckiewicz – Koło Młynary

3 miejsce – Rafał Libiatowski – Koło Kwidzyn

 

27.09.2014r. – spinningowe zawody wędkarskie zorganizowane na zlecenie Lokalnej Grupy Rybackiej ”Zalew Wiślany”(w pełni przez nią sfinansowane) na Zbiorniku Pierzchalskim – z brzegu.

W zawodach uczestniczyło 48 zawodników.

1 miejsce – Waldemar Dziugieł – Koło Braniewo

2 miejsce – Wojciech Oleksów – Koło Młynary

3 miejsce – Michał Gniadek – Koło PZW Braniewo

Nagrody rzeczowe dla pierwszych 6 zawodników w klasyfikacji oraz wiele upominków, rozlosowanych wśród zawodników, ufundowali Prezes i Dyrektor Lokalnej Grupy Rybackiej „Zalew Wiślany”.

 

05.10.2014r. – Okręgowe Zawody Spinningowe o Puchar Prezesa ZO PZW w Elblągu – rozegrane na rzece Elbląg w m. Nowakowo.

W zawodach udział wzięło:

- 83 zawodników w klasyfikacji indywidualnej, z tego

- 23 drużyny w składzie trzyosobowym.

Klasyfikacja indywidualna:

1 miejsce – Waldemar Dziugieł – Koło Braniewo

2 miejsce – Andrzej Pajewski – Koło Gronowo Elbląskie

3 miejsce – Wiesław Ogryzek – Koło Chruściel

Klasyfikacja drużynowa:

1 miejsce – Koło PZW Rychliki I

2 miejsce – Koło PZW Kwidzyn I

3 miejsce – Koło PZW Sielanka I

 

Spławikowe Grand Prix Okręgu w 2014r. rozegrano jako cykl pięciu wędkarskich zawodów jednoturowych:

Data                Nazwa                                                Miejsce                                   Organizator

27.04.2014      Puchar Burmistrza Pasłęka                Kanał Elbląski                        Koło Pasłęk

18.05.2014      Puchar Koła Sztutowo                       Wisła Królewiecka                 Koło Sztutowo

29.06.2014      Puchar Koła Sielanka                         rzeka Elbląg                           Koło Sielanka

17.08.2014      Memoriał St. Ciepieniaka                  Zb. Pierzchalski                      Koło Energetyk

                        i Zb. Iwankowskiego

21.09.2014      Memoriał M. Kalisza                         rzeka Elbląg                           Koło Energetyk

W każdych zawodach uczestniczyło od 35 do 48 zawodników.

Klasyfikacja końcowa (po pięciu zawodach).

Seniorzy:

1 miejsce – Grzegorz Krupiński – Koło Gronowo Elbląskie

2 miejsce – Łukasz Stasiak – Koło Pasłęk

3 miejsce – Grzegorz Gryga – Koło Gronowo Elbląskie

Kobiety:

1 miejsce – Anna Szczodrowska – Koło Elbląg Miasto

2 miejsce – Dorota Wołczek – Koło Rychliki

3 miejsce – Alina Szuryga – Koło Szuryga – Koło Pasłęk

W kategorii U-23 najlepszym zawodnikiem został – Marcin Gryga- Koło Gronowo Elbląskie

W kategorii juniorów – Karol Jaworski – Koło Braniewo

W kategorii kadetów – Kacper Tyburski – Koło Rychliki

 

Spinningowe Grand Prix Okręgu – w 2014 roku wznowiono, jako cykl pięciu zawodów jednoturowych rozgrywanych w klasyfikacji indywidualnej i drużynowej.

Sklasyfikowano 39 drużyn dwuosobowych, natomiast w klasyfikacji indywidualnej ponad stu zawodników.

Data                            Miejsce                                                          Organizator

13.04.2014                 Wisła Królewiecka – z brzegu                       Koło Nowy Dwór Gd.

25.05.2014                 Zb. Pierzchalski – z brzegu                            Koło Braniewo

20.07.2014                 Wisła – Miłoradz – z brzegu                          Koło ZS Sztum

19.10.2014                 Nogat – Letniki – z łodzi                              Koło Stare Pole

                                                                                                          Koło Malbork Garnizon

23.11.2014                 Baza Rybacka Węgle                                    Okręg PZW Elbląg

Klasyfikacja indywidualna (po pięciu zawodach):

1 miejsce – Dariusz Fedus – Koło Susz Twister

2 miejsce – Ryszard Kisiel – Koło Sielanka

3 miejsce – Wojciech Frąckiewicz – Koło Młynary

Klasyfikacja drużynowa (po czterech zawodach):

1 miejsce Koło Stare Pole – drużyna Stare Pole II – Marek Chanas, Mirosław Chanas

2 miejsce Koło Sielanka – drużyna Sielanka I – Sławomir Kubasiewicz, Ryszard Kisiel

3 miejsce Koło Susz Twister – drużyna Susz Twister IV – Marek Czajkowski, Roman Szelbracikowski

 

12.10.2014 – Zakończenie Sezonu Wędkarskiego 2014 – połączone z zawodami wędkarskimi o najdłuższą rybę w danym gatunku. Spotkanie odbyło się na polu biwakowym, natomiast zawody na Zbiorniku Pierzchalskim i było okazją do spotkania się zarządów kół z Zarządem Okręgu, wspólnego wędkowania i wymiany doświadczeń.

Uchwałą nr 5/2014 z dnia 23.01.2014 Prezydium ZO zatwierdził0 terminarz imprez sportowych ogólnopolskich, w których brali udział reprezentanci Okręgu PZW w Elblągu.

 

Zgodnie z tym terminarzem w Mistrzostwach Polski udział wzięli:

Dyscyplina spławikowa:

– seniorzy: 11 miejsce – Grzegorz Gryga (na 90 zawodników)

– kobiety : 19 miejsce – Patrycja Pawlikowska (na 44 zawodniczki)

– U-23: 9 miejsce – Marcin Gryga (na 42 zawodników)

– juniorzy: 26 miejsce – Karol Jaworski (na 51 zawodników)

– kadeci: 39 miejsce – Marcel Luźny (na 40 zawodników)

Dyscyplina spinningowa:

– Sławomir Kubasiewicz – 103 miejsce (na 131 zawodników)

– Wojciech Frackiewicz – 118 miejsce (na 131 zawodników)

Surfcasting:

– trzyosobowa drużyna reprezentująca Okręg PZW w Elblągu i trzyosobowa drużyna reprezentująca Klub „Tubis” nie złowiły ryb w żadnej z tur i nie były klasyfikowane.

 

W Grand Prix Polski uczestniczyli:

Dyscyplina spławikowa:

– Patrycja Pawlikowska – 16 miejsce (na 45 zawodniczek)

Dyscyplina spinningowa:

– Sławomir Kubasiewicz – 40 miejsce (na 100 zawodników)

Surfcasting:

– Przemysław Klarecki – 22 miejsce

– Andrzej Jaworek – 26 miejsce

 

W 2014 roku w zawodach eliminacyjnych do Grand Prix Polski uczestniczyli:

Dyscyplina spławikowa:

2 miejsce – Patrycja Pawlikowska – uzyskała prawo startu w 2015 roku w GPP w kategorii kobiet

Dyscyplina spinningowa:

4 miejsce – Łukasz Zardzewiały– uzyskał prawo startu w 2015 roku w Grand Prix Polski w kategorii seniorów.

Spinningowe Klubowe Mistrzostwa Polski:

4 miejsce – MSKS „Okoń Żuławy” w składzie: Rafał Libiatowski, Łukasz Zardzewiały, Marek Wirkus.

7 miejsce – EKS „Elspin-Milex” w składzie Marek Chanas, Mirosław Chanas, Krzysztof Zieliński.

W mistrzostwach startowały 32 drużyny klubowe w trzyosobowych składach.

 

W dniu 6.09.2014 roku Okręg PZW w Elblągu wspólnie z Klubem „Tubis” zorganizował brzegowo-plażowe Grand Prix Polski w miejscowości Piaski.

Zawody w dyscyplinie morskiej, w połowach z plaży (surfcasting), przeprowadzono jako zawody jednodniowe, dwuturowe, w których udział wzięło 20 zawodników.

Było to doświadczenie w organizacji ogólnopolskich zawodów wędkarskich w tej dyscyplinie i ocena przedstawicieli GKS była bardzo dobra.

Działania Okręgowego Kapitanatu Sportowego w 2014 roku ukierunkowane były na:

Właściwe zabezpieczenie i przeprowadzenie zaplanowanych zawodów sportowych (logistyka i obsługa sędziowska).

Przeprowadzanie egzaminów na sędziego klasy podstawowej i okręgowej dla kandydatów z kół okręgu

Szkolenie i weryfikacja sędziów klasy podstawowej i okręgowej w kołach z uwagi na wymianę legitymacji na licencję

Powołanie Okręgowego Kolegium Sędziowskiego

Opracowanie regulaminów: Okręgowego Kapitanatu Sportowego i Okręgowego Kolegium Sędziowskiego

Powyższe zadania realizowano poprzez:

Dobór odpowiedniego składu sędziowskiego i organizatora (koła PZW) przygotowującego teren zawodów. W celu poprawy obsługi zawodów zostały zakupione przewoźne stoły i ławki niezbędne przy spożywaniu posiłków. Złożono zamówienie na zakup oprogramowania do liczenia wyników zawodów. Wszystkie zawody odbywały się z udziałem przedstawiciela Prezydium ZO.

W dniu 6.09.2014r. koledzy: Marek Jasiński i Maciej Smilgin zdali egzamin i uzyskali licencję sędziów klasy krajowej.

W sesji egzaminacyjnej wiosennej 5.04.2014 r. i jesiennej 8.11.2014r. licencje sędziego klasy podstawowej otrzymało 30 kandydatów z kół, a licencje klasy okręgowej 24 sędziów klasy podstawowej z kół okręgu.

Od miesiąca września 2014r. prowadzone są szkolenia połączone z weryfikacją sędziów klasy podstawowej i okręgowej. Szkolenia prowadzone są w oparciu o ZOWSK. Sędziowie, którzy uczestniczyli w szkoleniach otrzymają licencje sędziowskie, które zastępują wydawane do tej pory legitymacje sędziowskie (utrata ważności – 31.12.2014r.)

Na dzień 31.12.2014r. szkoleniem objęto 47 sędziów klasy podstawowej, 19 sędziów klasy okręgowej z kół okręgu.

W celu realizacji obsługi sędziowskiej, przeprowadzania szkoleń i weryfikacji, nadawania licencji sędziowskich i realizacji innych zadań opracowano Regulamin Okręgowego Kolegium Sędziowskiego. Kolegium Sędziowskie powołano Uchwałą nr 29/2014 z dnia 18 grudnia 2014r, na wniosek OKS.

Skład Okręgowego Kolegium Sędziowskiego:

Przewodniczący – Marek Jasiński

Z-ca Przewodniczącego – Maciej Smilgin

Sekretarz – Zbigniew Chrzanowski

Członek – Franciszek Kuczek

Członek – Antoni Wiśniewski

Członek – Ryszard Kisiel

Członek – Iwona Smilgin

Jednocześnie przygotowano szczegółowy regulamin Okręgowego Kapitanatu Sportowego, który poprawi realizację zadań w zakresie sportu wędkarskiego.

Wszystkim, którzy przyczynili się do właściwej realizacji zadań w zakresie organizacji i przeprowadzenia zaplanowanych w 2014 r imprez sportowych, składam wielkie podziękowania i proszę o pracę na poziomie nie gorszym niż w 2014 roku.

Wiceprezes ZO PZW ds. Sportu –Zbigniew Chrzanowski