fister1

Decyzja o rezygnacji z rozgrywania w 2020 roku zawodów rangi Mistrzostw Polski we wszystkich dyscyplinach wędkarskich oraz w dyscyplinie rzutowej

W związku z niesłabnącym stopniem zakażeń koronowirusem COVID-19, a przede wszystkim w trosce o zdrowie zawodników, sędziów oraz organizatorów, Główny Kapitanat Sportowy w dniu 8 czerwca 2020 r. podjął decyzję o rezygnacji z rozgrywania w 2020 roku zawodów rangi Mistrzostw Polski we wszystkich dyscyplinach wędkarskich oraz w dyscyplinie rzutowej, które były wpisane w Terminarz imprez międzynarodowych i krajowych  w dyscyplinach wędkarskich i dyscyplinie rzutowej na 2020 r.

Jest to krok naprzeciw oczekiwaniom znacznej większości Okręgów jak i zawodników, którzy z różnych przyczyn związanych z pandemią nie mogliby uczestniczyć w tych zawodach i rywalizować o tytuły mistrzowskie. Liczymy, że decyzja ta spowoduje jednocześnie zmniejszenie presji na rozgrywanie Mistrzostw Okręgów oraz Mistrzostw Kół i wyrówna szanse  startu wszystkim uczestnikom.

 

Powyższa decyzja GKS nie zamyka możliwości rozgrywania zaplanowanych zawodów  na poziomie Kół i Okręgów. Proponujemy aby zawody te rozgrywać w formie towarzyskiej, ponieważ takie nie będą obarczone przymusem kwalifikacji, a udział w nich będzie opierał się tylko i wyłącznie na zasadzie dobrowolności oraz nie będzie obarczony znamionami dyskryminacji.  Należy również pamiętać, że w obecnej sytuacji w jakiej znajduje się nie tylko Polska, ale  i cały świat, nie mamy żadnych gwarancji, że za tydzień, miesiąc czy dwa będą warunki aby móc zorganizować jakiekolwiek zawody wędkarskie.

W związku z powyższym, Główny Kapitanat Sportowy podjął również decyzję, że w 2021 roku w dyscyplinach: spławikowej, spinningowej brzegowej, spinningowej teamowej oraz muchowej prawo startu uzyskują wszyscy zawodnicy zgłoszeni do rywalizacji w tych dyscyplinach w roku 2020.

Wzorem FIPSed i ICSF, które to federacje również odwołały wszystkie tegoroczne imprezy międzynarodowe umożliwimy w sezonie 2021 start zawodnikom w kategoriach kadetów, juniorów oraz młodzieży dla których rok 2020 jest ostatnim rokiem startów w dotychczasowej kategorii wiekowej.  Czyli w 2021 roku prawo startu w MP będą mieli:

- w kategorii kadetów (rzut) zawodnicy urodzeni w 2006 roku (15 lat);

- w kategorii kadetów (spławik) zawodnicy urodzeni w 2005 roku (16 lat);

- w kategorii juniorów (rzut, spinning, mucha) zawodnicy urodzeni w 2002 roku (19 lat);

- w kategorii juniorów (spławik) zawodnicy urodzeni w 2000 roku (21 lat);

- w kategorii młodzieży (spławik) zawodnicy urodzeni w 1995 roku (26 lat).

Główne Kolegium Sędziowskie PZW w związku z opisaną wyżej sytuacją  zdecydowało odstąpić od wymogu potwierdzania aktywności sędziów wszystkich szczebli. Sędziowie na sezon 2021 będą oceniani z aktywności w 2019 roku.

Mamy nadzieję, że decyzje które podjęto zostaną przyjęte z pełnym zrozumieniem obecnej sytuacji. Życzymy wszystkim abyśmy w dobrym zdrowiu i pełni woli rywalizacji spotkali się na zawodach MP, GPP i PP w roku 2021.

 Wiceprezes ZG PZW

ds. Sportu

Zbigniew Mośko

 

źródło: www.pzw.org.pl