baner750x100

Ochrona

Działania strażników SSR przy kole PZW w Kwidzynie

Informuję, że w dniu 05.09.2019r. strażnicy SSR działający przy kole PZW w Kwidzynie zabezpieczyli następującą ilość sprzętu klusowniczego:
- j. Krzykosy - żak - 1szt., wędka - 2 szt.
- j. Rakowiec - sieć zastawna - 1 szt.
Ryby z gatunków: karp, lin, karaś pospolity zostały uwolnione do wody.

Informację sporządził:
Krzysztof Cegiel

Sprzątamy Jelenią Dolinę.

IMG 7772 IMG 7769

Działania SSR w lipcu 2019r.

Informujemy, że strażnicy rybaccy SSR przy kole PZW w Kwidzynie wsparci funkcjonariuszami Policji i PSR w lipcu 2019r.
- na j. Klecewskim w m. Jaromierz zabezpieczyli 10 szt. sznurów/wyrzutek przeznaczonych do połowu węgorza oraz dwa żaki. Kłusowników nie udało się ujawnić.
- na j. Krzykosy w m. Krzykosy w trakcie kontroli osoby wędkującej strażnicy SSR ujawnili w sadzu 29 szt. ryb z gatunku karp i 6 szt. ryb z gatunku lin. W pierwszym przypadku były to ryby o wymiarze od 25 do 30 cm, a w drugim od 19 do 20 cm. Obecni na miejscu funkcjonariusze Policji podjęli działania zmierzające do ukarania kłusownika. Równolegle będzie toczyło się postępowanie przed Sądem Koleżeńskim PZW działającym przy kole PZW w Kwidzynie. Mając na uwadze wielkość złowionych ryb, to pochodziły one z zarybień przeprowadzonych jesienią 2018r. i wiosną 2019r.

Informację sporządził:
Krzysztof Cegiel

Nicienie Eustrongylides

Biuro ZO PZW w Elblągu informuje, że u niektórych okoni złowionych w rejonie ujść rzek do Zalewu Wiślanego stwierdzono występowanie nicienia Eustrongylides. Organizm ten pasożytuje w mięśniach ryby i jest koloru czerwonego. Badanie zostało przeprowadzone przez dr. hab. prof. UWM w Olsztynie - Piotra Gomułka. Żywicielami tego organizmu są ptaki wodne (rybitwy, mewy, kormorany), rureczniki i ryby. Ryby będące nosicielami mogą być spożywane wyłącznie po dokonaniu właściwej obróbki termicznej.

Dyrektor biura ZO PZW w Elblągu.

Zabezpieczono sieć kłusowniczą

Informuję, że w dniu 19.05.2019r. strażnicy rybaccy zabezpieczyli jedną sieć kłusowniczą. Sieć została znaleziona na rz. Nogat. Z sieci do wody uwolniono żywe leszcze, karasie i liny.

Informację sporządził:

Krzysztof Cegiel

Podkategorie

 • Katastrofa ekologiczna
  Liczba artykułów:
  7
 • Działania Straży Rybackiej w ostatnich dniach.

  Biuro ZO PZW w Elblągu informuje, że w ostatnich dniach strażnicy rybaccy zabezpieczyli 25 kg stynki w worku po brykiecie w pobliżu śluzy Michałowo na rz. Nogat oraz sieć kłusowniczą o dł. 100 mb na j. Drużno, która była zastawiona w okolicy stacji pomp w Gronowie Górnym. Ryby i sieć zostały zdane za pokwitowaniem do magazynu ZO PZW. Kontynuowana jest również akcja sprzątania brzegów wód użytkowanych przez OPZW w Elblągu. Do dnia 10.03.2016r. zebrano 53 worki śmieci o pojemności 80 l każdy. Śmieci zostały zebrane z brzegów: Kanału Linawa, rz. Nogat, rz. Elbląg, a także j. Drużno (rejon Gronowa Elbląskiego). Prace porządkowe będą kontynuowane.

  Liczba artykułów:
  14